Kemisäkerhet - Självstudiematerial

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Kemilärarnas resurscentrum
  4. Kurser
  5. Kemisäkerhet - Självstudiematerial
  6. Kontakt med kemi-/NO-lärare på andra skolor

Kontakt med kemi-/NO-lärare på andra skolor

På den här sidan samlar vi kontaktuppgifter till kemi-/NO-lärare som du kan kontakta för att utbyta tips och idéer kring kemikaliehantering.

 

 
 

 

Innehåll

Intro

Lärare som läst på om kemisäkerhet

Lärare på skolor som nyligen renoverats

 

Intro

På KRC upplever vi att många skolor efterfrågar mer stöd kring kemikaliehanteringen än vad de får idag. I vissa fall tror vi att sådant stöd skulle kunna ges av en kunnig lärare från grannskolan.

 

Lärare som har läst på om kemisäkerhet

Verksamma kemi- och NO-lärare, som har gått KRC:s distanskurs.*

Namn E-postadress Nuvarande arbetsplats Ort

Tobias Mogren

tobias.mogren@gmail.com Äppelviksskolan  (4-9) Stockholm
Sofia Fredriksson fredrikssonsofi@gmail.com Montessoriskola (F-9) Stenungsund

Katarina Rönngren

katarina.ronngren@skvadern.nu Skvadern (Gy) Sundsvall
Inger Elfman Börjesson  inger.elfmanborjesson@alingsas.se Alströmergymnasiet (Gy) Alingsås

Marlene Adolfsson Funk

marlene.adolfsson-funk@norrtalje.se Rodengymnasiet (Gy) Norrtälje
Christian Killiner christian.killiner@ntig.se NTI Gymnasiet (Gy) Stockholm
Henrik Engström henrik.engstrom@bladins.se Bladins gymnasium Malmö
Anna Lycknets anna.lycknets@engelholm.se Ängelholms gymnasieskola Ängelholm
Virpi Törlind virpi.torlind@skol.lulea.se Luleå gymnasieskola Luleå
Johanna Junback johanna.junback@tomtit.se Tom Tits Experiment, Vetenskapsmuseum Södertälje
Jonny Gullstrand jonny.gullstrand@edu.stockholm.se Kemisäkerhetssamordnare, Utbildningsförvaltningen Stockholm

*Säkerhet i skolans kemiundervisning, som i nuläget motsvarar 7,5 hp LÄNK TILL MER INFO

 

Kontaktuppgifter till lärare skolor som nyligen byggt om eller renoverat kemi-/NO-salar.
År (N/R) Huvudman Skoltyp (antal elever) Kommun Kontaktperson, e-postadress (tjänst)
2018 (N) Kommun Högstadium (300) Kungsör Ingela.borgefjord@kungsor.se (lärare)
         

N - Nybygge, R - renovering, Skoltyp - grundskola/gymnasium/komvux

Vill du bidra?

Välkommen att kontakta oss på krc@krc.su.se om du vill skriva in ditt namn i tabellen eller om du har synpunkter på detta arbete.

 

Bokmärk och dela Tipsa
Fråga oss avdelningssida
KRC:s logga